Czym jest dieta?

Dieta to nic innego jak sposób żywienia, często to pojęcie mylone jest z "dietą odchudzającą". Wniosek z tego, że dieta to nie tylko katowanie się sałatkami, sałatkami, ale również sposób żywienia każdego z nas.

Możemy oczywiście wyróżnić diety lecznicze stosowane w poszczególnych jednostkach chorobowych.

Wiele chorób jest zależne od diety między innymi otyłość, nadwaga, cukrzyca t. II, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, choroby serca czy nowotwory. Dlatego wsparciem leczenia tych jednostek chorobowych jest zastosowanie odpowiedniego planu żywieniowego.

Nie zawsze wizyta u dietetyka wiąże się z zastosowaniem diety odchudzającej, ale przede wszystkim ze zmianą nawyków żywieniowych i utrwaleniu ich. Średni czas wprowadzania nawyku to około 66 dni, dlatego cierpliwość to podstawa.

Zdrowe nawyki żywieniowe pozwolą na lepsze samopoczucie, utrzymanie zdrowia i wiele innych.

Do najbardziej popularnych zasad należą:

  1. Regularność spożywania posiłków. Spożywaj 4-5 posiłków w ciągu dnia. Posiłki powinny być spożywane co 3-4h.
  2. Odpowiednia nawodnienie – Wypijaj co najmniej 1,5 litra wody
  3. Wyeliminowanie z diety słodkich napojów i słodyczy
  4. Jedzenie 5 porcji warzyw i owoców z czego 3 porcje warzyw po 150 g i 2 porcje owoców po 150g. Najlepiej wybierać sezonowe warzywa i owoce. Wiosna, Lato to okres obfity w te produkty.
  5. Unikanie przetworzonych produktów: płatki śniadaniowe w szczególności te lubiane przez dzieci, margaryny, ciastka, ciasteczka, wafle ryżowe, parówki, konserwy mięsne, ser topiony i wiele innych.